644124
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Wycieczka do Muzeum Piekarstwa w Pleszewie.
8 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Pleszewa do Muzeum Piekarstwa, którego założyłycielem jest Tomasz Vogt. Oprócz zwiedzania muzeum uczestniczyliśmy tam w warsztatach, podczas których każdy z nas z otrzymanej porcji ciasta, samodzielnie upiekł wspaniałą, "zaprojetowaną" przez siebie słodką bułkę.
Drukuj artykuł
Katarzyna Laksander, Aktualizacja: 07-07-2012 14:03:59
Wizyta w piekarni MAR-PIEK w Gołuchowie.
Właściciel piekarni, pan Mariusz Hulak wraz ze swoimi pracownikami przedstawił nam cały proces wypieku chleba. Poznaliśmy nowoczesne technologie oraz sprzęty wykorzystywane w piekarni. Ponadto omówiliśmy właściwości produktów, z ktorych robi się chleb. Delektowaliśmy się przepysznymi gorącymi bułkami. Na koniec naszej wycieczki spotkała nas jeszcze jedna miła niespodzianka - a mianowicie wspaniałe, lukrowane pączki.
Zwiedzanie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Kościelnej Wsi.
W naszej miejscowości znajduje się stacja, w której dokonuje się badań nad odmianami roślin uprawnych. Celem działalności stacji jest wskazanie odmian przynoszących najlepsze plony.
Nowy moduł
Nasze doświadczenia, jakie wykonaliśmy z produktami potrzebnymi do wypieku chleba.
DROŻDŻE
Chcesz mieć swoją szaloną pianę?
Nie ma problemu. Wystarczy do tego kilka ogólnodostępnych, a do tego niedrogich domowych substancji.- szklankę nadtlenku wodoru 6% (inaczej woda utleniona 6%)
- płyn do mycia naczyń
- 1 łyżka suszonych drożdży (dokładnie takich jak używa się do pieczenia)
- 3 łyżki ciepłej wody
- barwnik spożywczy w wybranym kolorze
- plastikowy kubeczek
- lejek
- plastikowa butelka
Dodanie drożdży powoduje podobny efekt jak dodanie jodku potasu. Drożdże również będą działały jak katalizator przyspieszając uwalnianie tlenu w reakcji rozkładu H2O2.
Warto mieć pod ręką okulary ochronne i rękawiczki. Nadtlenek wodoru działa drażniąco na skórę i oczy, może również odbarwić ubranie, więc obchodź się z nim ostrożnie.
Jak to zrobić?
1.Wlej ok. 1 łyżkę płynu do mycia naczyń i delikatnie.
2.Wlej wodę utlenioną do butelki i "pobujaj” butelką aby całość się wymieszała.
3. Dodaj kilka kropel (max 10) barwnika spożywczego.
4. W kubeczku wymieszaj 3 łyżki ciepłej wody z 1 łyżką drożdży, mieszaj ok. 30s.
5. Teraz najważniejsze, używając lejka SZYBKO wlej drożdże do butelki, odsuń się i podziwiaj swoją własną fontannę szalonej piany.
Nowy moduł
Prowadzimy obserwacje przyrody w naszej gminie.
Szukamy śladów historii - miejsc związanych z wypiekiem chleba w naszej miejscowości.
Nowy moduł
Noc w szkole.
W celu dokładnego zbadania naszego tematu postanowiliśmy nocować w naszej szkole. Oprócz tego, że świetnie się bawiliśmy, wykonaliśmy wiele prac i doświadczeń związanych z podjętym przez nas tematem. Piekliśmy między innymi chleb, gotowaliśmy żurek.
Rozpoznajemy gatunki zbóż.
Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na temat podstawowego produktu potrzebnego do wypieku chleba, czyli mąki która powstaje z różnych gatunków zbóż. Dokonaliśmy obserwacji, a zgromadzone przez nas materiały na temat hodowli i rodzaju zbóż przekazaliśmy uczniom
klas I-III szkoły podstawowej jako pomoce naukowe.
Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
projekt www Gammanet | cms WebKameleon
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz