poniedziałek, 24 marca 2014

Złoto we Francji

 

Gallia Aurifera

Złoto we Francji wydobywa się z nurtów wód. Możliwe jest rozróżnienie trzech złotonośnych sektorów ważnych przez ich rozpiętość i bogactwo złóż. Są to Pireneje, południowo-wschodni brzeg masywu Centralnego i Masyw Armorykański (Armoryka to celtycka nazwa Bretanii). Do tych wielkich dystryktów, należy dodać teren Limousin, kilka rzek z terenów wygasłych wulkanów: Puy-de-Dôme, Cantal, a także równinę Renu i in. We Francji, płukanie piasku rzecznego praktykowano już w antyku i średniowieczu. Kontynuowano je aż do XVIII wieku. Natomiast od 1975 roku wydobywanie złota odrodziło się w formie aktywnego spędzania wolnego czasu.
Nieco historii
antyk: intensywne wydobywanie
Wydaje się, że złote bogactwo Galów było jedną z przyczyn inwazji Rzymian około 2 tysięcy lat temu.
Pisma wielu pisarzy antycznych (Strabon, Pliniusz, Possidonios...) świadczą o dobrobycie „gallia aurifera”. Jednak ślady antycznych wykopalisk galicyjskich, tak często wspominane, są trudne do precyzyjnego zlokalizowania. Ostatnie badania archeologiczne udowodniły, że 400 lat przed naszą erą Galowie drążyli podziemia Limousin w poszukiwaniu metali szlachetnych. W Pirenejach, blisko Cambo i regionie Les Aldudes, istnieją liczne miejsca, które wydają się być śladami eksploatacji antycznej.
średniowiecze: wielka tajemnica
Posiadamy niewiele informacji o eksploatacji złota w tej epoce. Płukanie piasku rzecznego podobno istniało i było rozwijane głównie wzdłuż Renu, w Alpach, Pirenejach i Limousin. Wydaje się, że po upadku Imperium Rzymskiego, eksploatacja totalnie obumarła. Przyczyny nadal pozostają tajemnicą.
od XV do XVIII wieku
Na ten okres datuje się pierwsze akty, dekrety i dokumenty pisane dotyczące wydobycia i legalizujące tą działalność. W tych wiekach aktywność wydobywania osiągnęła swoje apogeum wzdłuż Renu, Rodanu i ich dopływów, w regionie Cévennes i w Pirenejach. Według historyków, zbieranie ziarenek złota pozostawało dodatkowym źródłem dochodu, pozwalającym owczarzom, rolnikom i rybakom wzbogacić swoje sakiewki.
XIX wiek: zanik poszukiwaczy
Do 1810 roku, czyli do wprowadzenia w życie prawa dla kopalń i kamieniołomów, poszukiwacze złota pracowali pod kierownictwem królewskich urzędników. Zarządca skarbu królewskiego był posiadaczem pewnych przywilejów, które pozwalały mu wybrać złoża i wykorzystać je nawet bez zgody właściciela miejsca.
Prawo z 1810 roku zlikwidowało stanowiska urzędników, a zgoda na eksploatacjęzależała teraz od właścicieli nadbrzeża złotonośnych wód. Z tego powodu wielu nielegalnych poszukiwaczy złota bezlitośnie wypędzono.
Mimo dużego zainteresowania poszukiwaniem złota napływowego, ta aktywnośćpozostawała w sferze indywidualnych potrzeb. Stąd znikanie poszukiwaczy. Uważa się, że indywidualna produkcja poszukiwaczy z rzek Gardon czy Cčze wynosila około dwóch, trzech gramów dziennie.Tego typu poszukiwacze egzystowali jeszcze przez kilka lat, ale zniknęli na początku XX wieku.
XX wiek: odrodzenie przemysłu kopalnianego i rozwój poszukiwania złota jako formy spędzania wolnego czasu
Początek XX wieku to we Francji odkrycie i eksploatacja wielu złóżzłotonośnych (kopalnie La Lucette, La Belliere, Le Châtelet, Salsigne, Chéni, ...). To wznowienie złotej aktywności spowodowało kilka prób eksploatacji na skalę przemysłową: w le Gard, l’Aričge, la Dodogne i le Morbihan. Mimo bogactwa zlota, francuskie złoża napływowe były ograniczone małą objętością i rozprzestrzenieniem. Nie powodowały dochodowości instalacji przemysłowych i podobnie jak inne próby wydobycia, wykazywały straty.
lata 70.XX w: rozkwit
W latach 70., towarzyszymy rozkwitowi poszukiwania złota we Francji. Jean-Claude Lefaucheur, były dziennikarz, spróbował żyć ze złotego żniwa wydobytego z długiej rzeki Salat (l’Ariege), później z le Gard. Jego eksperyment powiódł się. Lefaucheur napisał książkę relacjonującą jego historię -„Poszukiwacz złota we Francji” - która spowodowała małą gorączkę złota.
W tym samym czasie, kilka osób, głównie kolekcjonerów minerałów, zwróciło się w kierunku poszukiwania minerałów napływowych, w tym oczywiście złota. Nieliczni pracowali indywidualnie w regionie, bez rozgłosu, dla własnej przyjemności. Bardzo szybko ta oryginalna aktywność została uznana za ciekawy sposób spędzania niedzielnego popołudnia i osiągnęła duży zasięg. Kiedy niektórzy traktowali poszukiwanie złota jako świetną formę spędzanie wolnego czasu, inni próbowali uczynić z tego profesję.
W 1986 roku w Saint-Girons (rzeka l’Aričge) zorganizowano pierwsze mistrzostwa Francji w poszukiwaniu zlota. Od tego roku zaczęły formować się liczne stowarzyszenia, które dały początek La Fédération Française d’Orpaillage (FFOR) powstałej w 1988 roku.
W tym samym roku FFOR z pomocą Goldplanning World Associacion zorganizowało mistrzostwa świata w szukaniu złota, które odbyły się we Foix (l’Aričge). Od tego momentu we Francji powstało 9 regionalnych towarzystw, a w 2000 roku FFOR liczyło już około 250 poszukiwaczy złota i prawie 350 osób praktykujących tę formę aktywności.
Poszukiwacze-amatorzy pochodzą z różnych środowisk zawodowych i społecznych, reprezentują wszystkie przedziały wiekowe z silną grupą 30- i 50-latków. Wszyscy mają tylko jeden cel: czerpać przyjemność z szukania złota.
dzisiaj
Kilku poszukiwaczy próbuje żyć z wydobywania złota. W zgodzie z właścicielamiżwirowni nowi poszukiwacze zainwestowali w instalację płukania piasku, które pozwolają chwytać część złota zawartego w rzece. Ta nieco kosztowna metoda pozwala czasem zrealizować kilka dobrych zbiorów (kilkanaście gramów tygodniowo) w najbogatszych rzekach (w Pirenejach, Rodanie, Renie, ...).
Aspekt ustawodawczy
Amatorskie poszukiwanie złota uznane jest za formę poszukiwania odkrywkowego. Podporządkowane jest kodeksowi górniczemu. Od poszukiwacza wymaga się:
- deklaracji prefektury precyzując okresy i bieg badanych wód
- pisemnej zgody na poszukiwania właściciela biegu rzeki (stan dla wód prywatnych)
- Zgoda administracyjna na dysponowanie produktami poszukiwań (artykuł 8 kodeksu górniczego). Teoretycznie poszukiwacz powinien posiadać też zgodę prefekta na sprzedaż swojego łupu.
Przyszłość tej pasjonującej aktywności jest niepewna z powodu wielu nałożonych praw. Jednak te obostrzenia są niezbędne, by ochronić środowisko naturalne. Istnieje więc nakaz respektowania tego delikatnego środowiska, respektowania reguł obowiązujących w danym regionie, szczególnie w regionie l’Aričge i pewnych chronionych strefach, w nieprzestrzeganie kodeksu grozi aresztem. W przypadku regionu l’Aričge niezbędna jest zgoda prefektury z precyzyjnym określeniem miejsca poszukiwań. Stosowanie maszyn motoryzowanych (pomp, pogłębiarek) jest ostro zabronione.
Współzawodnictwo z poszukiwaniu złota
Od około 20 lat trwa na całym świecie współzawodnictwo w poszukiwaniu złota w formie mistrzostw narodowych i międzynarodowych. Chodzi o konkurs zręczności, który nagradza poszukiwacza najbardziej zwinnego w sztuce posługiwania się miskąlub innymi narzędziami. Organizacja mistrzostw i ich reguły zdefiniowane sąprzez Goldpaning World Association - instancję światową, której siedziba znajduje się w Tankavaara w Finlandii. To właśnie Finowie zorganizowali pierwsze tego rodzaju zawody, które od tego czasu stały się bardzo popularne i rozprzestrzeniły się na cały świat. Odbywają się wszędzie, gdzie poszukuje się złota, amatorsko czy profesjonalnie.

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na dobrą sprawę dla mnie nie jest ważne, czy złoto jest z Francji czy z innego zakątka świata. Dla mnie ważnym jest aby moneta kolekcjonerska http://www.skarbnicanarodowa.org/monety-kolekcjonerskie wykonana ze złota była najpiękniejsza jaka mogła zostać wyemitowana. Jest to wtedy prawdziwa gratka dla numizmatyka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szukanie złota stało się obecnie formą aktywnego spędzania czasu. Zgadzam się z autorem bloga. Francja jest państwem, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Mam zamiar za jakiś czas się tam wybrać i zwiedzić ten wspaniały kraj. Zacząłem się nawet uczyć języka francuskiego na kursie językowym - https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-francuski/. Z pewnością znajomość francuskiego przysłuży mi się podczas pobytu za granicą.

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie samo wydobycie złota jest zajęciem które znane jest ludzkości od bardzo dawna. Nawet do dziś dnia można znaleźć złote monety które są bite na specjalne okazje. Już nawet mi się udało zdobyć taką z https://www.skarbnicanarodowa.pl/ i teraz oczywiście wypatruję kolejnej szansy.

    OdpowiedzUsuń